Üldrahvalik saunapäev ja saunarahu manifest

Eesti Maaturismi Ühing kuulutab 10.juuni üldrahvalikuks saunapäevaks ja kuulutab välja saunarahu!

Soomes on peetud riiklikku saunapäeva aastast 1986 juuni teisel laupäeval. Päeva tähistatakse saunarahu väljakuulutamisega. Rahvusvahelise Saunaassotsiatsiooni (ISA - International Sauna Association) üheks eesmärgiks on muuta saunapäev rahvusvaheliseks.

Eestis on aasta 2023  kuulutatud sauna-aastaks.  Sestap kutsuvadki Eesti Maaturismi Ühing ja Soome Instituut kõiki eestlasi tähistama 10. juunit saunapäevana ja osalema saunarahu väljakuulutamisel.
„Kutsume kõiki juunikuu teisel laupäeval saunatama, olgu omas saunas, saunateenuse pakkuja juures või avalikus saunas. Saunapäeval kaasalöömine on lihtne, eeldab vaid soovi ja tahet ning lugupidamist saunakultuuri vastu“ ütles Eesti sauna-aastat korraldava Eesti Maaturismi Ühingu  tegevjuht Raili Mengel.

Saunarahu on püha ja puutumatu ning tähendab, et ...

  • igaühel on õigus käia oma lemmiksaunas;
  • sauna minnakse rahulikul meelel ja sõbralikult;
  • sauna ukse taha jäetakse pahameel, mured, vaidlused ja telefon;
  • kadedus ja hämarad mõtted asendugu salliva ja avala meelelaadiga.
    Puhtaks saab ihu ja hing!

Rikkumatu saunarahu on osa läänemeresoomlaste sajanditepikkusest tavaõigusest ja Rootsi kuninga poolt sätestatust kodurahust. Rahvusvaheline Suitsusaunaklubi on alates 1995. a kuulutanud juuni teisel laupäeval ehk saunapäeval välja Soomele ja kogu inimkonnale mõeldud saunarahu. Käesolev tekst (erinevates keeltes) on Suitsusaunaklubi poolt kaasajastatud versioon saunarahu puudutavatest sätetest.

Eesti Maaturismi Ühing jagab saunaomanikele ja avalikele saunadele saunarahu manifesti - see on kõigile soovijatele allalaetav eesti, võro, soome, inglise, ukraina ja vene keeles.