Erinevad saunatüübid Eestis – kas oled neid proovinud?
- Suitsusaun
Väga paljud peavad just suitsusauna selleks kõige õigemaks saunaks ja seda põhjusega. Suitsusaun on kõige vanem, arhailisem, ehedam, kõige parema mekiga ja kõige mõnusama leiliga saun. Suitsusaun on kõikide teiste saunade vaarema ja vaarisa, nagu vanaema küpsetatud pannkoogid või vanaisa mängitud pillilugu. Suitsusauna eristab teistest puuküttega saunadest asjaolu, et saunal puudub korsten, seega täitub kütmise ajal saunaruum ja ümbrus paksu suitsuga. Pärast kütmist peab saun tunnike või kaks seisma, suits kaob, jääb ainult kuumus ja mõnus kerge suitsulõhn. Siis ongi paras aeg sauna minna ja nautida selle pikka, mahedat leili, mis jätab saunatajale mälestuseks meki nahale ja juustesse. Kes varem pole suitsusaunas käinud, siis sauna-aastal 2023 võiks küll selle eesmärgiks võtta.
- Klassikaline ehk soome saun
Klassikaline saun, nagu ka suitsusaun, on väga vana saunatüüp. Tuntud kui soome saun, ent samahästi võiks see olla ka traditsiooniline Eesti saun. Saunale on omane kuiv, peaaegu hingemattev kuumus, sest saun köetakse tavaliselt 90-100kraadini. Leil on äkiline, näpistav, isegi ehmatav. Õnneks saavad leebema leili eelistajad saunas istuda astme võrra madalamale, sest tavaliselt on soome saunas pingid seatud kahe- või kolmeastmeliselt. Saunagurmaanide jaoks on just traditsiooniline saun suitsusauna kõrval see õige- leil olgu ikka vähemalt saja kraadi peal ja aega vähemalt paar tundi.Kindlasti peab saunas mõnuga vihtlema ning peale vihtlemist karastama end tiigis või muus veekogus. Korralik saun kuulub paljude eestlaste laupäevatraditsiooni juba lapsepõlvest ja veel eelmisel sajandil oli saun igas õiges majapidamises.
- Elektriküttel kerisega saun
See on kiire ja lihtne lahendus tänapäevasele kiire elutempoga inimesele ning pealegi muutuvad elektriküttega kerised järjest paremaks ja ka stiilsemaks. On ju päris mugav, kui alustad näiteks pealinnast sõitu, teed Otepääl mõne suusatiiru ja maakoju jõudes ootab soe saun! Tänapäevaste nutilahenduste abil on selline luksus täiesti võimalik. Ära jääb ka puude vedamine ja sellega seonduv puupraht, ning saun püsib soe just soovitud temperatuurivahemikus. Vahel on elektrikerisega saun ka ainus võimalik lahendus, nt kortemajades, hotellides ja spaades. Tõelised saunasõbrad kirtsutavad muidugi elektrisauna peale veidi nina, aga abiks ikka, nagu öeldakse.
- Venesaun
Nn. vene saun (banja) on kombinatsioon suitsusaunast, soome saunast ja aurusaunast. Sarnaselt suitsusaunale tõuseb siingi suits läbi kerisekivide, kuid sarnaselt soome saunaga kogutakse see suits korstnasse. Korsten on lai, sageli mantelkorstnalaadne, ning selle sees on luuk. Leili viskamiseks avatakse luuk, visatakse luugi kaudu kerisele vett ning niiskus paiskub leiliruumi sellesama luugi kaudu. Vene sauna eripäraks on ka suhteliselt madalam temperatuur (u 50 °C) ja väga niiske keskkond. Leili visatakse nii palju, et tekivad paksud aurupilved – selles osas sarnaneb vene saun ka aurusaunaga. Vene saun ongi välja kujunenud roomlaste aurusaunast ning jõudnud Venemaale Türgi kaudu.
- Aurusaun
Tänapäevane aurusaun on pärand kreeklastelt, kellelt selle võtsid omakorda üle roomlased. Aurusaun on ka vene saunaesiisa. Aurusauna kuumutatakse vaid 40–45 °C-ni. Kütmise põhimõte on aga vene saunast erinev: aurukatlas tekitatakse üleküllastatud veeaur, mis juhitakse torude kaudu saunaruumi, kus ta siis nähtavate pilvedena hõljub. Sageli lisatakse vette eeterlikke õlisid, nt eukalüpti, lavendlit ja muid ürdiõlisid. Aurusaun ei ava poore mitte kuumusega, vaid niiskusega. Tugeva kuumuse armastajad võivad aurusaunas pettuda, kuid palju on neidki, kellele soome sauna äkiline kuumus sugugi ei istu ja kes naudivadki aurusauna tasast sooja niiskust ning loendamatuid hüvesid tervisele. Aurusaun on tuntud ka türgi saunana (hamam).
- Soolasaun
Soolasaun on ennekõike ravisaun, kuid see ei tähenda, et seal mõnus poleks. Sool on ajast aega tuntud oma raviomaduste poolest: välispidiselt nahale hõõrudes mõjub hästi nahale ja turgutab vereringet, sisse hingates on aga abiks hingamisteede haiguste korral. Soolasauna soojus on väga mahe, peaaegu toatemperatuuril ja seetõttu võib seal rahulikult aja maha võtta. Ravi eesmärgil tuleks soolasaunas käia tihedalt ja regulaarselt, siis hakkavad soola tervendavad omadused tööle.
- Indiaani higitelk
Vanadele indiaani hõimudele on saunas higistamine ning keha ja vaimu puhastamine olnud vähemalt sama tähtis nagu eestlastele. Saun on nende jaoks olnud kirik ja saunaskäik tseremoonia. Higitelk ise on väike kuplikujuline telk, mille keskel on auk, kuhu tuuakse lõkkel kuumaks aetud kivid. Koos istutakse ümber kivide, külg külje kõrval, ning lauldakse ja öeldakse palveid. Algselt oli higitelk omane vaid tasandikuhõimudele, kuid hiljem levis see ka teistele hõimudele, natuke etno-futu liikumise vaimus. Indiaanlased ise peavad lubatavaks vaid sellist higistamistseremooniat, mida viivad läbi kogenud vaimsed liidrid, vastasel korral võib riitus isegi eluohtlik olla. Erinevalt meie piirkonna saunadest ei käida higitelgis paljalt, vaid kerge riietusesemega.
- Telksaun
Tahad sauna, mis oleks alati sinuga? Sel juhul on telksaun õige valik. Telksaun on kerge, kaasaskantav, hõlpsasti ülespandav ja kiirelt köetav. Mõnus automatkale kaasa võtta. Muidugi tuleb ka sobiv väike keris kaasa võtta, aga boonuseks on see, et väikese telksauna saab saunakuumaks poole tunniga ning pärast saab seda lihtsalt magamistelgina kasutada. Mõte pop-up saunast kena metsajärve kaldal või maalilisel mererannal tundub liikuvale saunasõbrale vägagi ahvatlev. Täna siin, homme seal.
- Erikujulised saunad
Traditsioonilisel saunal on katus, neli seina ja põrand. Olenevalt saunatüübist on saunas leiliruum ja eesruum, vahel ka eraldi pesemisruum. Loomingulised inimesed on aga rajanud väga erikujulisi saunu. Näiteks kärgsaun, mis on kärjekannukujuline ehitis, kus ümara kuju tõttu leil eriti hästi ringleb. Mõni saun on kummuli keeratud paadi kujuline ning kaetud pealt ja seest laastudega. Levinud on ovaalse kujuga tünnisaunad ehk torusaunad, mida valmistatakse väga erinevates mõõtudes. Oma olemuselt on sellised saunad ikka klassikalised soome saunad, lihtsalt omapärase kujuga ning sagelisoojenevad need kiiremini ja leil levib ühtlasemalt. Ka püstkojasauna võib liigitada erikujuliste saunade hulka, aga olemuselt töötab see pigem indiaani higitelgi põhimõttel.
- Iglusaun
Ka iglusauna puhul on tegemist lihtsalt erikujulise saunaga, kus leili annab tavaline või moodsailmeline puuküttega keris. Kui nelinurkses saunas põrkleb kuumus ebaühtlaselt mööda seinaääri ja koguneb lõpuks lae alla, siis iglusaun on üleni ümarate vormidega, ümarate seintega ning leil jaotub hoopis ühtlasemalt ja levib kiiremini. Iglusaunad soojenevad väga kiiresti: suvel on korralik kuumus (70-80 °C) võimalik üles saada koguni poole tunniga, talvel läheb muidugi veidi kauem aega. Iglusaun tundub olevat ehitusturu Eesti Nokia, neid leidub saartest Setuni, Lapimaast troopikani, rääkimata Tallinna kuulsast Iglupargist. Laastudega kaetud iglusaunad on pilkupüüdvad, loodusesse sulanduvad ja samal ajal väga modernsed.
- Parvsaun
Nagu nimigi ütleb, siis parvsaun on saun, mis asub parve (või paadi või mõne teise veesõidualuse) peal. Seega võib kindel olla, et vesi on vabalt käes ja kohe kindlasti saab end otse saunast kosutavasse vette kasta. On selliseid parvsaunu, millel on ka väike terrass või grillinurk. Mõni parvsaun on kalda külge kinnitatud, mõnega saab aga saunatamise ajal vee peal liikuda. Mereveel või jõel seda muidugi päris vabalt teha ei saa, aga mõnel suuremal tiigil või väiksemal järvel küll. Parvsaunade valik Eesti veekogudel on üllatavalt lai, aga erinevalt enamikest teistest saunadest on meie kliimas tegemist hooajalise nähtusega.
- Infrapunasaun
Infrapunasaun toimib teiste saunadega võrreldes täiesti teisel põhimõttel, sest infrapunasaunas ei kuumutata mitte õhku, vaid inimese keha. Kuumutamistöö teevad ära elektromagnetkiirgusel töötavad infrapunalambid. Õhk soojeneb vaid 45-55 °C-ni ja seetõttu sobib infrapunasaun ka neile, kes tugevat kuuma ei talu. Selleks, et kuumus jõuaks läbi naha ja sellest organismile kasu oleks, tuleks infrapunasaunas istuda vähemalt 20 minutit, aga seal võib olla vee kauemgi. Infrapunasaunad on populaarsed veekeskustes ja spordiklubides, aga neid on ka kodudes, sest selline saun vajab vähem ruumi kui teised. Paljudele meeldib ka see aspekt, et väidetavalt aitab regulaarne infrapunasaunas käimine kaalu langetada.
- Koobassaun
Arvatakse, et koobassaun on kõige vanem saunaliik. Eriti levinud olid need Lõuna-Eestis, kus künklik maastik on sellise sauna ehitamiseks justkui loodud. Levinud olid ka poolkoobassaunad. Koobassaunu leidus veel 19. sajandi algupoolel ja hiljemgi. Nüüdseks on mitmed saunaentusiastid koobassaunad enda jaoks (taas)avastanud ning neid on valminud õige mitmeid. Koobassauna poolt räägib selle ehitamise lihtsus, sest osa seintest on ju juba valmis ning ülejäänud karkass valmistatakse tavaliselt lihtsatest, käepärastest materjalidest. Traditsiooniline koobassaun on oma olemuselt suitsusaun, maakividest keris asub tavaliselt ukse kõrval nurgas.
- Liikuv saun
Mõni väiksem erikujuline saun on nii kompaktne ja kerge, et seda võib ka autokärus endale sobivasse kohta transportida. On ka selliseid liikuvsaunu, mille puhul lava on ehitatud veoautokasti või furgooni või koguni vanasse tuletõrjeautosse – võimalused on lõputud. Sellise autosaunaga saad mistahes randa sõita, näiteks mereranda, kuhu sauna ehitamine on keelatud. Olemas on ka saunabussid, mis sobivad suuremale seltskonnale. Parv- või paatsauna võib samuti pidada mobiilseks saunaks eeldusel, et sellega saab vee peal veidi ringi sõita.
- Kümblustünn
Kümblustünnil on eelkõige seltskondlik ja lõõgastav funktsioon ning need tünnid on Eestis väga populaarsed. Sageli kombineeritakse kümblustünne mõne teise saunaga, nt suitsusauna või soome saunaga. Kümblustünnielamuse teeb ägedaks see, et tünnis ollakse lageda taeva all. Eriti mõnus on tünnis olla sumedal suveõhtul, karges talvekülmas või pimedal sügisööl. Omamoodi äge on ka vihmaga või lumesajus. Kümblustünni köetakse puudega või elektriga, aga muidugi võib seda kasutada ka külma vee basseinina, kui tahad kuumast saunast vette jahtuma minna.