Eesti Saunatee

Sanus per sauna – tervis sauna kaudu!

Just nii, nagu Eestis on juba olemas Peipsiäärne Sibulatee, Liivi Lahe ääres looklev Romantiline Rannatee ning meie maapiirkonna toidupakkumist tutvustav üle-Eestiline Toidutee, loodi ettevõtjate ettepanekul ja Eesti Maaturismi Ühingu eestvedamisel Eestisse Saunatee.
Juba vanarahva tarkus ütleb, et mitte kusagil mujal ei teki nii palju häid tundeid ja mõtteid kui saunalaval. Nii sündis ka Saunatee idee saunateemalise tootekoolituse praktilises osas ehk siis saunalaval. Idee algatajateks Lammasmäe Puhkekeskuse peremees Meelis Parijõgi ja Kopli Madise Talu peremees Raido Notton.
Saunatee missiooniks on Eesti saunakultuuri edendamine ja hoidmine nii, et ka meie järeltulevad põlved oskaksid hinnata sauna ja väärtustada saunatavasid. Saunatee annab võimaluse tutvustada eestlastele omast saunakultuuri, aga pakub ka uusi ja ootamatuid elamusi.
Suure töö saunatraditsioonide väärtustamiseks on teinud võrokesed, eesotsas Mooska talu perenaise Eda Veerojaga. Just nende eestvedamisel kanti 2014.aastal Võromaa suitsusaunakombestik UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja.
Eestimaa ettevõtetes võib leida saunatamiseks võimalusi seinast seina. Traditsioonide hindaja leiab endale sobiva olevat näiteks mõnusa saunahõngu ja suitsu järele lõhnava suitsusauna või suure kappkerisega leilisauna. Veemõnude nautijale pakub põnevust jõel sõitev parvsaun. Omapära hindaja saab hea saunaelamuse ümberehitatud pritsuautos saunatades. Eksootilised tunduvad koobassaun, indiaanisaun, lumesaun .... Need on ainult mõned näited, mida saunahuviline võiks oma kodusaunale lisaks proovida.
Saunatee ei ole marsruut, vaid sõna „tee“ on siin veidi ülekantud tähenduses. Ideed ellu kutsudes me ei eeldanud, et külastaja võtab ette kaardi ja käib järjepanu läbi kõik Saunateele kuuluvad saunad. Pigem on tegemist mõttelise teega, kus tõeline saunafänn saab häid elamusi ja teeb oma valikud Saunateele kuuluvatest ettevõtetest endale sobilikuma kasuks.
Põnevuse lisamiseks on saunafännile olema ka Saunatee pass, mis mõeldud Saunateele kuuluvatest ettevõtetest templite kogumiseks ja ka saunateemaliste auhindade saamiseks.
Saun on iidsest ajast mänginud suurt osa eestlaste elus. Nii räägitakse saunast paljudes eesti muistendites, vanasõnades ning ka rahvaeeposes “Kalevipoeg”.
Täna teeb SAUNATEE oma esimesi samme ja kasvatab põnevate saunapakkumiste nimekirja.
Kui täna on inimeste teadvusesse hästi juurdunud lühend SPA (ladina keeles sanus per aquam ehk tervis vee kaudu), siis saunateeliste ambitsiooniks on rikastada inimeste teadvust lühendiga SPS (sanus per sauna ehk tervis sauna kaudu).
Oleme kindlad, et  tulevikus lookleb Saunatee läbi kolme Balti riigi ja vahest jõuab ka üle lahe Soome.
 

Maal on elu ja saun on soe!
Häid elamusi soovib Teile Eesti Maaturismi Ühing